ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11424117
*
nr 1142 4117
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 november 2017
kl 19:56:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/10 13:19:41
1
100 kr
30/10 14:31:37
2
400 kr
31/10 09:13:03
3
250 kr
31/10 09:13:03
2
300 kr (Budbetjänt)
6/11 19:35:20
4
400 kr
6/11 19:35:20
2
400 kr (Budbetjänt)
6/11 19:45:50
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1142 4117
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 november 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/10 13:19:41 | 1 | 100 kr |
| 30/10 14:31:37 | 2 | 400 kr |
| 31/10 09:13:03 | 3 | 250 kr |
| 31/10 09:13:03 | 2 | 300 kr (Budbetjänt) |
| 6/11 19:35:20 | 4 | 400 kr |
| 6/11 19:35:20 | 2 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 6/11 19:45:50 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



